Zavlažovací systém Hunter

Hunter je kompletní automatický zavlažovací systém složený z mnoha prvků. Patří sem postřikovače různých typů a provedení, podzemní polyetylénové potrubí, elektrické rozvody, elektromagnetické ventily, dešťové senzory, zařízení pro filtraci vody, ovládací prvky a celá řada ostatního příslušenství. V případě nemožnosti napojení na vodovod i čerpací stanice či čerpadlo.

Instalace a údržba závlahového systému.

V systému můžeme rozlišit dva hlavní typy závlahy, a sice plošný postřik trávníku výsuvnými postřikovači a mikrozávlahu. Výsuvné postřikovače (rozprašovací a rotační) jsou tvořeny podzemním pouzdrem a teleskopickým nadzemním výsuvníkem. Počet postřikovačů pro zahradu rodinného domu se pohybuje řádově v několika desítkách. Rozprašovací postřikovače pracují na principu vytvoření „vodního vějíře" v nastavené výseči. Používají se především pro členité plochy. Rotační postřikovače pracují s jedním nebo několika paprsky vody, které stříkají z postřikovače a otáčí se kolem jeho svislé osy. Zavlažují plochu kruhovou či jen určité výseče. Jsou určeny pro rovné, ucelené plochy. Mikrozávlaha je určena především do keřových výsadeb či pro závlahu záhonů. Dodává přesnou dávku vody na určenou plochu nebo přímo ke kořenům rostlin. Kombinace obou typů vychází z různých potřeb závlahy v jednotlivých částech zahrady a je také jedním z důvodů pro členění závlahy do sekcí.

Voda je systémem rozváděna polyetylénovými podzemními trubkami. Jednotlivé části potrubí jsou spojovány svařováním nebo mechanickými šroubovacími spojkami, které umožňují případné změny vedení.

Filtrace vody představuje velmi důležitou a nezbytnou součást každého závlahového systému. Zajišťuje jeho plnou funkčnost a dlouhou životnost. Při využití vody dešťové či z vodního toku bývá zpravidla nutná předfiltrace (např. pískové filtry, separátory písku), která zbaví vodu větších anorganických a organických nečistot. Dále je pak voda dočišťována přes filtry s diskovou či sítovou vložkou.

Nedílnou součástí celého systému je automatické ovládání zajišťující samočinný průběh závlahy v opakujících se cyklech po celé ploše zahrady. Centrem celého systému je ovládací jednotka, která dává pokyny k zahájení a ukončení zavlažování jednotlivých sekcí. Bývá k ní napojeno dešťové čidlo, případně větrné čidlo či celá meteorologická stanice, které ovlivňují průběh závlahy. Díky čidlům se tak závlaha přizpůsobí aktuálnímu počasí. Při srážkách či silném větru dojde k zastavení závlahy a po odpaření spadlých srážek či ustání větru se systém opět sám uvede do běžného provozu. Ovládací jednotka je pro uživatele zpravidla jednoduchá a kromě naprogramování závlahy umožňuje i případné ruční spouštění.

Videa

Postřikovač Hunter PGP

Rozprašovače Hunter

Ovládací jednotky Hunter

Vlhkostní čidlo Hunter

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tyto informace jsou sdíleny se společností Google. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.